Cyklovýlet okolo Kaznějova – 28. dubna 2012

Na tuto sobotu byl naplánován cyklovýlet po lesních stezkách severního Plzeňska spojený se zastávkou na akci Den ve vzduchu, která se konala na letišti Plasy. Počasí se vydařilo možná až příliš, ale to na začátku nikomu nevadilo.

Vyrazili jsme krátce po desáté hodině kolem Šídlováku po silnici přes Záluží do Horní Břízy. V Horní Bříze jsme dali první brzkou přestávku na zahrádce místní restaurace.

Druhou zastávkou pak byl náš údajně největší kaolinový lom v lesích severně od Horní Břízy u silnice II/204 Kaznějov – Mrtník, který je v provozu od roku 1903. Je pravdou, že v porovnání např. s lomem u Chlumčan působí opravdu obrovsky.

Další cesta lesem do Rybnice a k blízkému letišti Aeroklubu Plasy probíhala v příjemném stínu. Na letišti, jak se dalo očekávat, se tísnily zástupy letadel chtivých návštěvníků. Přes původní plány jsme nakonec letiště objeli a s kamarády „uvnitř“ vyměnili jen pár pozdravných sms a popovídali si s těmi, co ještě čekali na odbavení o vstupu. Zhruba za 30 minut měla dorazit chlouba našeho vojenského letectva JAS-39 Gripen, takže jsme ještě vydrželi. Je třeba říci, že průlety si asi užili nejen návštěvníci, ale všichni obyvatelé v okruhu mnoha kilometrů :-).

Další zastávkou byl nedaleký železniční most na trati Plzeň – Plasy s hezkým výhledem do hlubokého údolí, kam členové našeho klubu občas chodí slaňovat. Po sjezdu do vsi Nebřeziny nás čekal hřeb celého sportovního odpoledne – výšlap směrem na Oboru. Těsně za vsí nám se smíchem nějací místní hoši vesele z auta nabízeli, že se máme „zaháknout“. S díky jsme odmítli – první chyba. Také ty kopce na mapě nikdy nevypadají tak strmé a dlouhé J, navíc velká část cesty vedla na slunci – druhá chyba. Snad po hodině jsme se vyhrabali o skoro 200m převýšení výše a padla na to veškerá zásoba vody. Naše ruce, krky, temena hlav chytla svěží červenou barvu a zajistila nám další veselé dny. Hlavně, že v televizi říkali pozor na ostré slunce. Ale kdo by ještě dnes věřil televizi!

Na druhou stranu cesta z Obory zpět probíhala z kopce, sjezd po kvalitní silnici bez provozu byl príma. Aby cesta nebyla fádně jednoduchá a abychom se vyhnuli frekventované silnici I/27 Plzeň – Most, která byla i vzhledem k leteckému dni pro cyklistu nebezpečná, okořenili jsme si ji objížďkou po lesních cestách. Těžký členitý terén přivodil slabším členům naší výpravy křečový záchvat, což byla další neplánovaná zastávka. Před dehydratací nás zachránily motokrosové závody u Třemošné, kde jsme mohli doplnit tekutiny v místním mobilním bufetu.

Zbytek cesty už proběhl v klidu podél Bílého potoka do Třemošné a po cyklostezce do Bolevce. Nejslabší jedinci už vzdali dopravu domů na svých kolech a řádně unaveni využili služeb městské hromadné dopravy. Naopak ti nejvytrvalejší sportovci (já) dojeli na kolech až domů.

Jenda Cyklista

Trasa: Trasa je náročnější díky slušnému převýšení, pokud ji nepojedete v extrémním vedru jako my, může ji bez problému absolvovat i rekreační cyklista. Horší byly jen úseky lesem – od železničního mostu k železničnímu přejezdu nad vsí Nebřeziny, cesta podél I/27 od odbočky na Horní Břízu k Bílému potoku a samozřejmě stoupák od Nebřezin k Oboře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>