Střelecký turnaj – 22. října 2011, Chotěšov

Tento, již lehce sychravý říjnový víkend, náš sportovní klub SK Atlantis Plzeň připravil na střelnici v Chotěšově další ze série střeleckých miniturnajů. Opět a ostatně jako vždy, jsme soutěžili ve dvou kategoriích – dlouhé a krátké palné zbraně. V každé kategorii se pak střílelo ze dvou zbraní a pro pořadí v dané disciplíně byl rozhodující součet bodů získaných s oběma zbraněmi. Na rozdíl od předchozího turnaje, jsem tentokrát pro oživení dali přednost zejména střelným zbraním zahraniční provenience.
Do kategorie krátké palné zbraně jsme zvolili dvě samonabíjecí pistole, americkou Smith&Wesson a moji oblíbenou rakouskou Steyr M9. Jako střelivo se u obou používá aktuálně nejběžnější a nejlevnější  náboj 9mm Luger. Mimo soutěž bylo možno si vyzkoušet ještě českou ČZ 83 v ráži 7,65 Browning. Přestože v porovnání s předchozími působila skoro jako dětská hračka, je s ohledem na pořizovací cenu, skladnost a komfort a přesnost střelby trošku nedoceněná.
V kategorii dlouhých střelných zbraní byly připraveny nejběžnější útočná puška české potažmo československé armády Sa vz. 58 a letitá, nicméně spolehlivá ruská zbraň Mosin –Nagant 1891, se kterou střílel i legendární sovětský odstřelovač Vasilij Zajcev. Samozřejmě optika na zbrani nebyla původní, ale byl osazen moderní puškohled české výroby Odeon 3-9x40E. Samozřejmě i v kategorii dlouhých zbraní jsme měli připraveno něco na vyzkoušení. Kromě již tradiční malorážky ZKM 456, byla k dispozici i druhá odstřelovačská puška PSL, což je prakticky rumunská verze ruského Dragunova.
Turnaje se pravidelně účastní 10-12 střelců, tolik umožňuje kapacita střelnice při zachování rozumného komfortu střelby a tolik kolik je možné organizačně zvládnout s ohledem na maximální bezpečnost.
Kromě statické střelby na terč, si někteří mohli vyzkoušet malou dovednostní soutěž – zasáhnout zavěšenou PETku s vodou, což se rozhodně ne každému podařilo. Tohoto turnaje se kromě „zkušenějších“ střelců zapojili i dorostenci a nechybělo ani pár žen a dívek. Zejména mě překvapil zájem něžného pohlaví o střelbu z obou odstřelovacích pušek, protože přiznejme, díky výkonnému náboji 7,62×54 nejsou úplně pohodlné pro útlá dívčí ramena.
Vítězům jednotlivých kategorií byly, jak se samozřejmě sluší a patří, předány diplomy a nechybělo i dekorování medailemi. Zejména obecně soutěživější mužská část si na pochvalu před nastoupenou jednotkou obzvláště potrpí.
Střelecké miniturnaje si získávají stále větší oblibu, a proto do budoucna připravujeme malé překvapení.

Kategorie A – dlouhé palné zbraně

9. V. Michal N
10. P. Katka N

2 Responses to Střelecký turnaj – 22. října 2011, Chotěšov

1. Jaké byly další stř. turnaje?

2. SK Atlantis

Pořádáme je nepravidelně, reporty na webu jsou tak z 1/3. Přesné termíny v roce 2011 už si bohužel nepamatuji, protože to je dva roky zpět.