Systema – 1. října 2011, Plzeň

Dne 1. 10. 2011 se nadšenci ruského bojového stylu systema opět setkali na základní škole v Černicích kde pilovali svoje dovednosti a zkušenosti. Na semináři se sešlo již známé osazenstvo z Plzně, Prahy, Kladna, Liberce a Karlových Varů a to v opravdu hojném počtu.
Tento seminář byl ojedinělý tím, že nebyly procvičovány žádné konkrétní techniky, ale pracovalo se hlavně na průpravných cvicích. Tyto cviky si David Sýkora nedávno přivezl ze semináře v Rusku a díky tomu nám byly předány ještě za „tepla“. Tentokrát jsme se pozornost primárně věnovali  zvyšování  ohebnost těla. Byla předvedena dokonalá přizpůsobivost těla až v krajních hranicích ohebnosti za pomoci dýchání. V praxi to znamenalo ohnout ruku do silně nepřirozené polohy a díky správnému dýchání potlačit bolest a eliminovat možnost zranění. Dále jsme pracovali na reakční době, která je potřebná snad u všech bojových stylu nevyjímaje ani systemu. Člověk dokonce nabyl mylného dojmu, že tento seminář snad bude v odpočinkovém duchu. Po dvanácté hodině jsme všichni zjistili, jak jsme se mýlili. Začaly fyzicky náročnější cviky, kde byla důležitá i týmová spolupráce, např. dvě řady cvičenců proti sobě spojili ruce a jeden po druhém jsme po nich přecházeli.
Mě osobně tento seminář dal velmi mnoho a myslím si, že kdyby naše tělovýchova u mládeže probíhala jako v Rusku (některé průpravné cviky, které jsme dělali i my, dělají v Rusku již ve školce), nebylo by tolik úrazů a ani zdravotních problémů v tak raném věku, v jakém je to dnes běžné i u mladší generace. Již teď se všichni plzeňští cvičenci těší na další seminář a do té doby budeme pilovat techniku na pravidelných trénincích.

Petr Tuček 


 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>